آنفولانزای خوکیH1N1-A
ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۳   کلمات کلیدی: آنفولانزای خوکی ،بهداشت، ایمنی و محیط زیست ،پزشکی ،h1n1-a

آنفولانزای H1N1-A - آنفولانزای خوکی


 

اولین مورد بیماری آنفلوانزای نوع H1N1-A، مربوط به یک نوجوان 16 ساله ایرانی‌الاصل مقیم آمریکا که به همراه خانواده‌ وارد تهران شده، تایید شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این فرد در هنگام ورود به کشور با علائم عفونت تنفسی مورد آزمایش قرار گرفت و در این آزمایش ابتلاء وی به بیماری آنفلوانزای نوع H1N1-A قطعی شد. از زمان تشخیص بیماری، اقدامات درمانی برای بیمار و اقدامات پیشگیرانه برای اطرافیان وی آغاز گردید که در حال حاضر با درمان‌های صورت گرفته، حال عمومی بیمار رضایتبخش گزارش شده است.
گفتنی است سازمان جهانی بهداشت، فاز 6 بیماری آنفلوانزای نوع H1N1-A، یعنی مرحله نهایی همه‌گیری جهانی این بیماری را اعلام کرد که براین اساس این بیماری ظرف 6 ماه آینده در تمام قاره‌های جهان رخ خواهد داد.
جدول مورد استفاده سازمان بهداشت جهانی خطر گسترده بیماری های واگیردار در سطح جهانی را از 1 تا 6 درجه بندی کرده است که هشدار درجه 6 به معنی قابلیت انتقال سریع عامل یک بیماری و انتشار آن در دست کم دو منطقه در جهان است.
در حال حاضر این بیماری در 84 کشور جهان از جمله 7 کشور همسایه ایران گزارش شده است.
سازمان جهانی بهداشت شدت همه‌گیری جهانی بیماری آنفلوانزای نوع H1N1-A را «متوسط» ارزیابی کرده است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به تشخیص قطعی یک مورد بیماری آنفلوانزای نوع H1N1-A در کشور به هم‌وطنان توصیه کرد که از مسافرت‌های غیرضروری به کشورها، به ویژه کشورهای با شیوع بالای این بیماری نظیر آمریکا با 20هزار مورد ابتلا، مکزیک، کانادا، کشورهای آسیای جنوب شرقی نظیر فیلیپین، تایلند و برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان و آلمان خودداری کنند.
این وزارتخانه همچنین بر رعایت نکات بهداشت فردی، به ویژه خودداری از تماس نزدیک با مبتلایان، استفاده از دستمال در هنگام عطسه و شستشوی دستها تاکید کرده است.
گفتنی است داروی درمان این بیماری «اسلتامی ویر» (Oseltamivir) است که کشورمان موفق به فرمولاسیون این دارو شده و در حال حاضر این دارو در داخل کشور تولید می‌شود.

 

علائم آنفولانزای H1N1

این آنفولانزا همانند دیگر سرماخوردگی ها، همراه با سردرد، گلودرد،کوفتگی عضلانی، درد مفاصل، تب و لرز و گاهی تهوع و اسهال می‌باشد.
این بیماری در صورت اقدام به موقع، قابل درمان است و سازمان بهداشت جهانی نیز داروی «تامی فلو» را برای آن تا کنون پیشنهاد کرده است.
در حال حاضر واکسنی جهت پیشگیری از ویروس H1N1 وجود ندارد.
فرد بیمار یک روز قبل از بروز علائم و هفت روز پس از بروز علائم ناقل بیماری است و در کودکان این زمان طولانی تر است.

 

ویروس آنفولانزا در حرارت 75 الی 100 درجه سانتیگراد از بین می رود.
مواد شیمیایی مانند کلر، آب اکسیژنه، شوینده ها (صابون)، مواد ضد عفونی کننده حاوی ید و الکل ها با غلظت و زمان مناسب این ویروس را از بین می برند.

توصیه‌های بهداشتی

آنفولانزای H1N1 همانند دیگر انواع سرماخوردگی می‌باشد؛ به شدت توصیه می‌شود که:

 

به طور مکرر دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون و یا هر ماده تمیز کننده استاندارد دیگری بشوئید.

هنگام سرفه و عطسه، بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی بپوشانیم.

دستمال مصرف شده را فوراً پس از استفاده به طور مناسب دفع کنیم.

هنگام احوالپرسی، از بوسیدن و دست دادن خودداری کنیم.

از مالیدن و تماس دست آلوده با چشم ها و بینی و دهان خودداری نماییم.

اگر در افراد آثار شبه آنفولانزا دیدیم، از انها حداقل یک متر فاصله بگیریم.

در صورت مشاهده علائم شبه آنفولانزا، فوراً به پزشک مراجعه کنیم.

در صورت بیماری حتماً تا 7 روز و حداقل یک روز پس از بهبود علائم بالینی در منزل بمانید.

از هرگونه تماس با افرادی که سرما خورده‌اند جلوگیری کنید.

جهت پیشگیری از انتقال ویروس باید مرتباً سطوح کناری تخت خواب، سطوح مختلف حمام و آشپزخانه و اسباب بازی های کودکان را با محلول های ضد عفونی خانگی تمیز کرد.